Czy faktycznie czekolada to zło dla naszych zębów?… Czyli o tym co tak naprawdę powoduje próchnicę

Czy faktycznie czekolada to zło dla naszych zębów?… Czyli o tym co tak naprawdę powoduje próchnicę

Czy faktycznie czekolada to zło dla naszych zębów?… Czyli o tym co tak naprawdę powoduje próchnicę

Istotą problemu jest cukier, którym żywią się bakterie w naszej jamie ustnej – następnie wywołując próchnicę. Jednak wbrew pozorom, jakby się mogło wydawać, to nie czekolada jest tą najgorszą, przez którą mamy problemy z uzębieniem.

Ta czekolada nie jest taka zła

Znacznie gorsze są produkty o lepkiej konsystencji takie jak landrynki, lizaki, krówki, ciągnące się cukierki. Po zjedzeniu takich smakołyków ząb jest obklejony cukrem, a pozostałości zostają także między zębami. I właśnie w tym wszystkim najniebezpieczniejsze jest zaleganie „słodkich pozostałości” w jamie ustnej przez długi czas. Wtedy to wszelkie bakterie zaczynają ucztować i niszczyć szkliwo. Sięgając po czekoladę w tym wypadku wybierzemy mniejsze zło. Najlepiej wybrać czekoladę gorzką, która zawiera mniejsze ilości cukru i dość szybko rozpuszcza się w jamie ustnej.

Zabierz czas bakteriom…

Zasadniczym czynnikiem w całym procesie jest czas, w którym bakterie nie zostaną usunięte z jamy ustnej. Dlatego lepiej zjeść kilka kostek czekolady „na raz” i umyć zęby, niż sięgać po pojedyncze kostki w ciągu całego dnia. A jeśli jedliśmy już coś słodkiego i nie mamy możliwości oczyszczenia zębów sięgnijmy po gumę do żucia, ale koniecznie taką, która nie ma w sobie ani grama cukru, inne nic nam nie pomogą, a wręcz przeciwnie, przyczynią się do namnażania bakterii.

Nocne podjadania

Wyjątkowo niebezpiecznym nawykiem jest podjadanie tuż przed pójściem spać. Nie tylko dla naszego organizmu, ale również dla zębów. Analogicznie obklejone zęby pozostawione bez mycia na całą noc – podczas gdy my słodko śpimy przez długie godziny – przeżywają prawdziwe męki, a bakterie zdążą w tym czasie zrobić spustoszenie. Jeśli należysz do osób, które uwielbiają jeść w nocy, pamiętaj o szczotkowaniu, a unikniesz wierteł dentystycznych.

Co jeszcze szkodzi zębom i jak zminimalizować zagrożenie?

Zagrożeniem dla naszych zębów są także chrupki, chipsy, które także oblepiają zęby, guma do żucia z cukrem czy alkohol. Reasumując, kluczem do zdrowego uśmiechu jest… nasze zaangażowanie, szczotkowanie zębów po każdym posiłku, profilaktyczne wizyty u stomatologa oraz zdrowy styl życia. Jeśli masz jakieś wątpliwości skorzystaj z przeglądów dentystycznych.